WWDC 2015 – iOS 9, OSX 10

Doczekaliśmy się!  Na wczorajszej konferencji Apple zaprezentowało nam masę nowości na wszystkie systemy, z których korzystamy. Postaramy się jak najbardziej przybliżyć chociaż część z nich.

iOS:

Poprawiono działanie Siri, która rozumie coraz więcej komunikatów, zaczyna odbierać również kontekst wypowiedzi. Bedzie coraz bardziej dopasowywać się do użytkowników i ich zachowań, ponieważ, przy takich zachowaniach, jak podłączenie słuchawek, bądź wsiadanie do samochodu, będzie automatycznie włączała muzykę. Niestety, w naszym ojczystym języku jeszcze nie jest jeszcze dostępna, ale podobnie jak Czesi, jesteśmy już blisko tego udogodnienia.

Aplikacja Kalendarz również została delikatnie usprawniona, będzie nas powiadamiać, o której wyjść, aby się nie spóźnić na spotkanie!

Mail również będzie w tym momencie bardziej spersonalizowany i wygodny. Program będzie wyszukiwał informacji kontaktowych w otrzymanych mailach i zapisywał numery kontaktowe do danego użytkownika.

Spotlight został przebudowany, w tym momencie udziela nam sugestii, bazując na naszych kontaktach, mailach lub kalendarzu. Dzięki nowemu API, Spotlight symultanicznie wyszukuje również na aplikacjach zainstalowanych na iPhonie, lub iPadzie.

Po WWDC Passbook został przemianowany na Waller, pasuje jak ulał.

Notatki odświeżono, w tym momencie można tworzyć listy do odznaczania zadań, ma ona również dostęp do aparatu i zdjęć, więc możemy umieszczać w nich elementy multimedialne, a nawet  treści z Safari, Maila, a nawet Map.

Do iPada również zostały dołączone ciekawe funkcje. Największą z nich jest oczywiście możliwość uruchomienia jednoczesnego dwóch aplikacji na urządzeniu, póki co jedynie iPady Air 2 będą w stanie podołać temu zadaniu.

Pojawiła się również funkcja „picture in picture“, pozwalająca na wyciągnięcie na wierzch odtwarzacza multimedialnego, oraz przesunięcia na dowolny fragment ekranu.

This slideshow requires JavaScript.

El Capitan:

Zmiany w tym systemie są przede wszystkim zmianami, które upłynniają współpracę z urządzeniem, tj. za pomocą szybkich ruchów kursorem zwiększa się jego rozmiar, przez co łatwo jest nam go znaleźć. Wygodniejsze będzie korzystanie z Maila, którego również usprawniono – przesuwając dwoma palcami po gładziku, oznaczamy wiadomość jako nieprzeczytaną, lub skasowanie jej.

Nową funkcją w Safari będą przypinane karty, tak, aby te stały się szybko dostępne.

Spotlight jest już mobilna, można ją przesuwać po całym ekranie.

W trybie pełnoekranowym będzie teraz możliwość podzielenia ekranu na dwie aplikacje, w stosunku 1:2,1:2, oraz 1:3,2:3.

Kolejna, również bardzo ważna zmiana, to znaczne przyspieszenie pracy systemu. El Capitan ma uruchamiać aplikacje 1,4 razy szybciej niż poprzednik, przełączanie pomiędzy nimi jest dwa razy szybsze, jak również wyświetlanie pierwszych wiadomości, w Mailu. Obsługa PDFów stanie się aż 4 razy szybsza!

Ostatnią z nowości jest to, że El Capitan wyposażony zostanie w nowy silnik graficzny „Metal“.

This slideshow requires JavaScript.

Apple Music:

Mówiono o tym już od momentu, kiedy Apple przejęło serwis Beats Music. Po roku nowa usługa muzyczna od Apple, ujrzała światło dzienne. Oferuje ona muzykę na żądanie, pojedyncze piosenki, albumy oraz teledyski.

Artyści za pomocą funkcji „@connect“ będą mogli umieszczać na swoich profilach informacje o nowościach, nagrania audio, wideo, zdjęcia.

Apple Music będzie umożliwiało personalizację profilu, to znaczy ulubione gatunki muzyczne, wykonawców, także będziemy mogli usłyszeć single dopasowane do naszego gustu muzycznego. Miesięczny abonament będzie kosztowało 9,99$, natomiast dostępny będzie trzymiesięczny okres testowy, oraz plan rodzinny, dla 6 osób, w cenie 14,99$.

watchOS:

Apple nie zapomniało o najnowszym koniu ze swojej stajni, system operacyjny na Apple Watch, również został usprawniony. Polepszono funkcję Time Travel, w tej chwili pozwala na szybkie podejrzenie nadchodzących, jak i przeszłych wydarzeń, prognozy pogody, czy warunków z przeszłości, zakres tej funkcji, to 72 godziny w każdą ze stron.

Podczas położenia urządzenia, na boku włącza się tryb zegarka nocnego. W tym ustawieniu, koronka pozwoli na drzemkę, a wciśnięcie przycisku – na wyłączenie budzika.

Spośród innych zaprezentowanych nowości warta wspomnienia jest możliwość prezentacji danych z aplikacji Fitness zainstalowanej na zegarku, w postaci pierścieni aktywności. Pozwala ona również na dzielenie się wynikami na Twitterze, czy Facebooku.

Urządzenie zyskało możliwość sterowania urządzeniami domowymi, w ramach HomeKit.

Od WWDC beta watchOS 2 jest dostępna dla developerów, a dla zwykłych użytkowników, będzie od jesieni.

This slideshow requires JavaScript.